You are currently viewing Jaka jest wiarygodność wariografu?

Jaka jest wiarygodność wariografu?

Na pewno każdy z nas słyszał o wariografie i o jego przeznaczeniu. Jest to urządzenie, które zostało wynalezione i opatentowane wiele lat temu, choć jest stosowane do dnia dzisiejszego. Oczywiście dzisiejsze modele znacznie się różnią od tych sprzed kilku dekad, ale ich system działania jest ciągle taki sam i wykazuje wysoką skuteczność.

Kto korzysta z wariografu?

czy wariograf jest wiarygodny i skutecznyKłamstwo jest nieodzownym elementem życia każdego z nas. Raz my oszukujemy, a innym razem ktoś nas. Kwestia tylko w jaki sposób to robimy, gdyż nie każdy potrafi dobrze kłamać. Przeważnie zdradzają nas szczegóły lub zwyczajne mylenie się w podawanych informacjach. Im więcej szczegółów zawiera oszustwo, tym trudniej jest je ukryć. Także nasze ciało może nas zdradzić, a konkretniej mówiąc – niewerbalna mowa ciała. Są to małe gesty takie jak ułożenie rąk, skierowanie wzroku czy pocieranie twarzy. Nie każdy potrafi je właściwie rozszyfrować, a często mogą one nam wile powiedzieć. Jeżeli się zastanawiamy czy wariograf jest wiarygodny i skuteczny, to warto spojrzeć na wyniki badań i ogólną zasadę działania tego sprytnego urządzenia. Przede wszystkim zadaniem wariografu jest rejestrowanie reakcji fizjologicznych naszego organizmu na pojawiające się bodźce zewnętrzne, których źródłem są emocje. Przeważnie występują one, kiedy zadawane są nam niewygodne pytania lub takie, na które nie chcemy odpowiadać, a musimy. Wtedy pojawia się u nas przyśpieszone bicie serca, a skóra zaczyna się nadmiernie pocić. Takie reakcje są od razu wychwytywane przez wariograf i zapisywane w specjalnym programie komputerowym. Sporo pracy wykonuje sam wariograf i odpowiednie programowanie komputerowe, w którym gromadzone są wszystkie dane, ale to jednak certyfikowany tester na końcu musi dokonać właściwej analizy i porównania danych, aby ustalić jednoznaczny wynik badania.

Z badań poligraficznych może skorzystać każdy z nas, ponieważ są one ogólnie dostępne w Instytucie Badań Wariograficznych. Już za tysiąc lub tysiąc dwieście złotych możemy sprawdzić swoją prawdomówność, aby na przykład udowodnić małżonkowi swoją wierność. Przed badaniem każdy musi wyrazić na nie zgodę, czyli że nie można nikogo zmusić do jego przeprowadzenia, nawet jeżeli ma ono być wykonane na osobie podejrzanej lub oskarżonej.