You are currently viewing Komu potrzebne dobre pessary położnicze?

Komu potrzebne dobre pessary położnicze?

Ciąża to dla wielu kobiet stan niezwykły, ale jednocześnie bardzo stresujący. W czasie jego trwania może pojawić się wiele nieprzewidzianych komplikacji, problemów zagrażających zarówno matce, jak i rozwijającemu się w jej macicy płodowi. Na szczęście rozwój medycyny pozwala na zapobieganie powikłaniom już na wczesnym etapie wykrycia niedomagań, dlatego też nawet niefizjologiczne ciąże można doprowadzić do szczęśliwego rozwiązania. Ważne jest tylko, aby pozostawać pod stałą opieką ginekologa, aby móc jak najszybciej zająć się zdrowotnymi perturbacjami.

Czym są pessary położnicze?

dobre pessary położniczeWiele ciąż zagrożonych jest przedwczesnym porodem wywołanym przez niewydolność szyjki macicy. Dolegliwość ta potrafi wystąpić już na wczesnym etapie ciąży, co oznacza, że nie wolno jej ignorować i marginalizować, ale dość łatwo można jej zapobiec. Wystarczy założyć kobiecie ciężarnej pessar. Dobre pessary położnicze to pewnego rodzaju „krążki”, dzięki którym w sposób nieinwazyjny chroni się szyjkę macicy przed dalszym skracaniem. Zwykle pessar zakłada lekarz, przeprowadzając uprzednio badanie za pomocą aparatu ultrasonograficznego, aby upewnić się, że w narządach rodnych kobiety nie toczy się żadna infekcja. Drugim ważnym zagadnieniem, które należy ustalić przy badaniu USG, jest zmierzenie długości szyjki macicy, ponieważ na tej podstawie ustala się rozmiar pessaru. Oczywiście jest też możliwość przeprowadzenia takiego badania ręcznie, aby za pomocą rozszerzenia palców w sklepieniu pochwy ocenić odległość między nimi, jednak ultrasonograf daje dokładny obraz całości. Samo założenie „krążka” jest całkowicie bezbolesne, dlatego nie wymaga szczególnych przygotowań ani znieczulenia. Odbywa się to na leżąco, a już po wstaniu kobieta odczuwa zmniejszenie dokuczających jej dolegliwości. W razie gdyby jednak coś jeszcze pacjentce przeszkadzało, zaleca się zażywanie leków rozkurczowych.

Jakie są jeszcze ważne zalecenia dla ciężarnych z pessarem? Przede wszystkim ograniczenie aktywności fizycznej, zwłaszcza tej bez której można się obyć. Zalicza się do tego również aktywność seksualna, którą „krążek” wyklucza całkowicie. Ważne jest wypoczywanie, wyciszanie i odprężanie, żeby nie doprowadzać organizmu do przemęczenia oraz stresu. Ciężarne zmuszone są do noszenia pessarów prawie do końca ciąży.