You are currently viewing Najskuteczniejsze sposoby leczenia depresji

Najskuteczniejsze sposoby leczenia depresji

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że depresja jest chorobą, która może dotknąć każdego. Często jest ona bardzo trudna do zdiagnozowania, znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Objawia się dużym smutkiem, nieustannie pogorszonym nastrojem, a także wieloma innymi symptomami. Wahania nastroju, silne reakcje emocjonalne, a także rudności w funkcjonowaniu w szkole, pracy lub domu powinny wzbudzić nasz niepokój. Depresji często towarzyszą także problemy ze snem, a także pojawienie się myśli samobójczych.

Psychoterapia pomocna w leczeniu depresji

depresja - leczenie w poznaniuStany depresyjne to długotrwałe obniżenie nastroju, na którego pojawienie się mają wpływ czynniki psychologiczne, biologiczne oraz geny. Uczucie smutku, trudności z odczuwaniem radości, otępienie emocjonalne, a także niska samoocena to typowe objawy depresji. Często towarzyszy jej także brak sił oraz niepokój i lęk. Zaobserwować można również fizyczne objawy, do których zaliczyć można bóle i zawroty głowy, uczucie duszności, spadek łaknienia, wzmożoną senność. Należy zatem jak najszybciej zdiagnozować chorobę, jaką jest depresja – leczenie w Poznaniu obejmuje zazwyczaj leczenie farmakologiczne. Pacjentom podaje się antydepresanty, które skutecznie radzą sobie z nadmiernym niepokojem, lękiem i bezsennością. Wykorzystuje się tu także terapię poznawczo-behawioralną, psychosomatyczną. Metody są zawsze dostosowane do rodzaju zaburzeń. Leki przeciwdepresyjne ułatwiają zasypianie, wykazują działanie przeciwlękowe. Ich stosowanie może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych, takich jak bóle i zawroty głowy, nadmierne pobudzenie psychoruchowe, bóle brzucha i nudności. Przeciwwskazaniem do ich stosowania są między innymi problemy z wątrobą, choroby serca, nadciśnienie i jaskra. 

Specjalista zawsze indywidualnie podchodzi do każdego pacjenta, dzięki czemu dobiera odpowiednie metody terapii. Poza przyjmowaniem preparatów farmakologicznych bardzo pomocne okazują się także spotkania z psychoterapeutą, który pomaga osobom chorym. Jedną ze skuteczniejszych metod terapii jest metoda poznawczo-behawioralna, dzięki której pacjenci mogą zmienić nieprawidłowy sposób myślenia, nauczyć się radzić sobie z zaburzeniami. Są one doskonałym uzupełnieniem farmakoterapii. Ważne jest również wsparcie najbliższych, które pomagają osobom chorym poradzić sobie z zaburzeniem.