You are currently viewing Niebezpieczne pasożyty – jak sobie z nimi radzić?

Niebezpieczne pasożyty – jak sobie z nimi radzić?

W trosce o swojego pupila należy przeglądać jego sierść w poszukiwaniu pcheł oraz kleszczy. Ich obecność ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie oraz życie czworonoga. Warto stosować środki, które będą chroniły przed zaatakowaniem zwierzęcia przez pasożyty.

Jak chronić psa przed pchłami

świetna ochrona przeciw pchłom dla psaJednym z uciążliwych pasożytów, które atakują psy są pchły. Odmian ich jest tysiące, jednak psy atakowane są przez pchły kocie lub psie. Owady te są niewielkiego rozmiaru, ponieważ osiągają wielkość od 1 do 6 mm. Pasożyty te żywą się krwią żywiciela za pomocą aparatu kłująco-ssącego. Pchły są bardzo skoczne, więc z łatwością mogą zmieniać żywiciela. Samica potrafi złożyć od 30 do 50 jaj każdego dnia. Pchły zazwyczaj wybierają miejsca takie jak okolica uszu, pleców czy ogona. Klasycznym objawem zaatakowania psa przez pchły jest jego nadmierne drapanie się. Kiedy zaobserwuje się, że pies jest nosicielem pcheł należy niezwłocznie wybrać się do weterynarza. Weterynarz dobierze odpowiedni preparat, który pomoże w pozbyciu się pasożytów. Jeśli okaże się, że pupil posiada pchły należy zdezynfekować miejsca, w których przebywa pies, ponieważ pchły mogą się zalęgnąć w posłaniu psa czy jego kocach. Należy również pamiętać o dezynfekcji auta, w którym był przewożony pies. Aby uniknąć zaatakowania psa przez pchły należy stosować odpowiednie preparaty przeciwpchelne. Świetna ochrona przeciw pchłom dla psa to np. obroże przeciw pasożytom, krople stosowane na kark, szampony czy spraye. Podczas silnej inwazji pcheł może dojść do wyłysienia pupila. Pchły powodują silny świąd, a w związku z tym dochodzi do powstawania ran i zakażeń. Pasożyty żywią się krwią, zatem ich obecność może doprowadzić do anemii zwierzęcia. W przypadku wystąpienia anemii należy zwrócić się o pomoc do weterynarza, który ustali metody jej leczenia. Czasami konieczna staje się transfuzja krwi. Należy pamiętać, że pchły mogą również zagrażać ludziom, którzy żyją w otoczeniu psa.

Pchły są pasożytami, które niezwykle często atakują czworonogów. Zatem należy wprowadzić profilikatykę przeciw pasożytom w postaci środków poleconych przez weterynarza. Warto przyglądać się sierści psa, aby móc w porę wykryć atakujące go pchły. Jednym z domowych sposobów na walkę z pchłami jest przemywanie powierzchni wodą z octem.