You are currently viewing Oznaczenie stężenia kortyzolu

Oznaczenie stężenia kortyzolu

W obecnych czasach żyjemy pod ogromną presją ze strony otoczenia, mamy ogrom obowiązków, zarówno zawodowych, jak i domowych, a także sami chcemy rozwijać się, a czasu nam często brakuje. To generuje stres, który odczuwany przez dłuższy czas może skutkować nieprzyjemnościami i wpływa na funkcjonalnie naszego organizmu. Wszystko to za sprawą kortyzolu.

Gdzie wykonać badanie poziomu kortyzolu we krwi?

kortyzol badaniaKortyzol jest jednym z kilku hormonów stresu. Wpływa na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie, w związku z czym zbyt wysoki poziom tego hormonu może zaburzać nasze funkcjonowanie. Prowadzi do nadciśnienia, jaskry, a także osteoporozy i cukrzycy. Dzieje się tak, ponieważ kortyzol podnosi poziom cukru we krwi, zwiększa ciśnienie krwi i ciśnienie śródgałkowe, a także powoduje demineralizację kości. Warto również wiedzieć, że długotrwały stres, a w związku z tym zbyt wysoki poziom kortyzolu może być przyczyną obniżonego nastroju i depresji, a także może powodować bezsenność. Jeśli chodzi o hormon, jakim jest kortyzol badania wykonywane są w laboratoriach diagnostycznych. Do badania należy odpowiednio się przygotować, ponieważ jest ono wykonywane z próbki krwi. Aby wyniki były miarodajne należy udać się na badanie rano, na czczo, a więc minimum osiem godzin po ostatnim posiłku. Jeśli chodzi o wyniki to otrzymujemy je już tego samego dnia popołudniu, ponieważ pojawiają się na stronie internetowej, do której mamy dostęp za pomocą odpowiedniego kodu.

Możemy również wyniki odebrać osobiście w siedzibie laboratorium. Będą one dostępne w wersji papierowej, następnego dnia po pobraniu krwi. Myślę, że warto jest wykonywać regularnie badanie poziomu kortyzolu, ponieważ jest to jeden z tych hormonów, którego zaburzony poziom oddziałuje na ogromną ilość procesów w naszym organizmie.