You are currently viewing Popularne przyczyny mukowiscydozy

Popularne przyczyny mukowiscydozy

Choroby są nieodłącznym elementem życia każdego z nas, jednak większość osób choruje czasowo na lekkie infekcje, które szybko można wyleczyć. Około kilka procent populacji cierpi z powodu ciężkich, nieuleczanych chorób, które mogą mieć różny przebieg.

Jak rozpoznać mukowiscydozę?

mukowiscydoza przyczynyLekkie choroby znacznie częściej dotykają ludzi i przeważnie są roznoszone drogą kropelkową lub płciową. Jednak chorobą genetyczną nie można się zarazić, gdyż jest ona dziedziczona po rodzicach lub przodkach. Przeważnie nie są one uleczalne, a stosowane terapie mają za zadanie miejscowo likwidować lub osłabiać objawy albo jedynie uśmierzać ból. Jedną z cięższych chorób jest mukowiscydoza przyczyny jej mogą być bardzo różnorodne, ponieważ dotyczy układu oddechowego, pokarmowego i rozrodczego. Życie z tą chorobą jest bardzo trudne, ponieważ u chorego występuję trwała niewydolność oddechowa, przez co konieczne jest ciągłe udrażnianie płuc  oskrzeli. Obecnie są stosowane pewne metody pomagające w przeżyciu, choć muszą one być systematycznie stosowane, aby nie dopuścić do uduszenia pacjenta. Jest to wieloustrojowa choroba, która objawia się nadmierną produkcją śluzu, który utrudnia oddychanie, bo zatyka oskrzela, uniemożliwia trawienie pokarmów, gdyż enzymy trawienne z trzustki nie trafiają do jelit oraz powoduje niepłodność w wyniku zatkania nasieniowodów. Naukowcy już wiedzą, który gen odpowiada za tą chorobę, ale badania ciągle nad nim trwają, ponieważ konieczne jest ustalenie, dlaczego dochodzi do jego mutacji.

Na mukowiscydozę zapada około jedno dziecko na pięć tysięcy urodzeń, zatem nie jest to bardzo rzadka choroba. W znaczący sposób utrudnia życie nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Wymaga ciągłego leczenia i częstych kontroli lekarskich.