You are currently viewing Stosujemy nawozy wapniowe do zboża

Stosujemy nawozy wapniowe do zboża

Choć współcześnie dąży się do najlepszego dostosowywania roślin hodowlanych do warunków, w jakich będą uprawiane, nawożenie wciąż wydaje się koniecznością. Aby zabieg ten był jak najbardziej efektywny, podłoże powinno mieć odpowiedni odczyn. W jego utrzymaniu główną rolę odgrywają nawozy wapniowe, które standardowo dzielą się na dwie grupy. Pierwsza grupa to nawozy, których podstawowym zadaniem jest regulacja odczynu gleby. Druga grupa to nawozy, w których wapń służy jako składnik odżywczy.

Czy warto używać nawozy wapniowe?

nawozy wapniowe granulowane do zbożaWarto wiedzieć, że wapno jest uznawane za główny pierwiastek wpływający na odczyn gleby. Wapnowanie podłożą umożliwia więc zapobieganiu jego zakwaszaniu, które może powstać między innymi w wyniku naturalnych procesów zachodzących w glebie. Tyczy się to zarówno wymywania wapnia, jak i efekt stosowania nawozów  mineralnych, które są niezbędne w przypadku produkcji roślinnej. W przypadku polskich gleb, ponad połowa z nich wyróżnia się odczynem kwaśnym. Warto stosować nawozy wapniowe granulowane do zboża. Do odkwaszania gleb standardowo stosuje się trzy grupy preparatów wapniowych. Pierwsze z nich to wapna tlenkowe, które są bardzo reaktywne oraz żrące, dodatkowo przeznaczone do wilgotnych oraz ciężkich gleb. Dodatkowo nie nadają się do stosowania pogłównego oraz tuż przed wysiewem. Wapnia węglanowe zazwyczaj są to mielone skały wapniowe, jak na przykład kreda jeziorna albo wapień. Nawóz taki działa powoli, jednak w dłuższej perspektywie czasowej jest to jednak lepszy wybór, ponieważ nie wpływa na mikroorganizmy glebowe w znacznym stopniu. Ten rodzaj preparatów wapniowych jest zalecany do odkwaszania gleb lekkich oraz średnich, szczególnie takich znacząco podatnych na wysychanie.

Trzecim rodzajem preparatów wapniowych, które są stosowane powszechnie do odkwaszania gleby, są dolomity, tak więc mielone skały wapienno-magnezowe. Działają one w podobny sposób jak wapna węglanowe, czyli są nisko reaktywne, jednak długo działające. Nie powodują także degradacji gleby. Na rynku dostępne są także nawozy wapniowe, które oprócz regulacji odczynu gleby pozwalają na wzbogacanie jej w materię organiczną oraz niezbędne mikroorganizmy. Warto więc dobrać odpowiedni ich rodzaj do indywidualnych potrzeb naszej gleby.