You are currently viewing Warto badać serce

Warto badać serce

Wszelkie niepokojące objawy typu ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, duszności czy kołatanie serca, należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi, który wysyła takiego pacjenta na badanie za pomocą aparatu EKG, dzięki któremu można ocenić pracę serca i wykryć wszelkie nieprawidłowości czy odchylenia od normy. Nie warto zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ im szybsze wykryte schorzenie, tym większa szansa na wyleczenie go lub zatrzymanie jego dalszego rozwoju.

Badanie pracy serca z pomocą aparatu do EKG

medyczny Aparat EKGBadanie elektrokardiograficzne jest bezpiecznym, nieinwazyjnym badaniem rytmu serca. Medyczny aparat EKG służy do odbierania sygnałów, które otrzymywane są za pomocą elektrod umieszczonych na klatce piersiowej badanego pacjenta oraz jego kończynach. Badanie jest krótkie, ponieważ trwa zaledwie 5-10 minut. Wskazaniem do wykonania badania może być wiek pacjenta, odczuwanie bólu w klatce piersiowej, kołatanie serca, zawroty głowy, omdlenia czy duszności. Wiek, w którym każda osoba, bez względu na płeć powinna wykonać badanie serca to 45 lat. Przed badaniem należy odpowiednio się do niego przygotować, ponieważ niektóre leki mogą zaburzać rytm serca. Należy zatem poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. Przed zabiegiem nie należy poddawać się wysiłkowi oraz pic napojów z kofeina. W dniu poprzedzającym badanie nie należy spożywać alkoholu. Warto również usunąć owłosienie z klatki piersiowej, aby umożliwić przyklejenie do niej elektrod. W przypadku osób, które mają rozrusznik serca, nadciśnienie lub przeszli zwał serca, takie badanie jest wykonywane profilaktycznie. Dla takich osób badanie również jest bezpieczne, więc bez obaw można mu się poddać. Dzięki badaniu EKG można wykryć wszelkie nieprawidłowości w pracy serca, jego rozmiaru czy położenia komór. Dzięki badaniu monitorowane jest również działanie środków farmakologicznych.

Pacjenci, którzy są w grupie ryzyka powinni wybrać się na danie EKG, mimo że nie odczuwają niepokojących objawów. Badanie EKG jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym, trwa krótko, a jest niezwykle istotne. Dzięki niemu można w porę wdrożyć leczenie w przypadku wykrycia nieprawidłowości w pracy serca. Warto dbać o swoje zdrowie i wykonywać badania profilaktyczne, aby cieszyć się nim jak najdłużej.