You are currently viewing Windykacja – jak przebiega jej proces?

Windykacja – jak przebiega jej proces?

Wiele osób słyszało o windykacji długów, jednak nie każdy wie do końca, na czym ona polega. Części z nas kojarzy się głównie z rosłymi mężczyznami, którzy odwiedzają osoby zadłużone w celu odzyskania przysługujących im środków finansowych. Jak się jednak okazuje, takie wyobrażenie niewiele ma wspólnego z rzeczywistością i w tym artykule omówimy, jak dokładnie przebiega windykacja. Zachęcamy do lektury.

Windykacja należności krok po kroku

windykacja gdańskPrzeprowadzanie procesu windykacyjnego najczęściej rozpoczyna się od wykonania telefonu do osoby zadłużonej. Podczas rozmowy wspomina się o wysokości długu, wyjaśnia przyczyny braku jego spłaty oraz podejmuje próbę negocjacji z dłużnikiem, w celu ustalenia planu uregulowania zaległej kwoty. Kolejnym rodzajem działań, które prowadzone są z reguły jednocześnie z kampaniami telefonicznymi, jest wysyłka korespondencji do dłużników. Mowa tu o wezwaniach do zapłaty, monitach oraz ofertach podjęcia współpracy. Wiele firm windykacyjnych zatrudnia również pracowników terenowych. Ich zadaniem jest odwiedzanie dłużników w ich miejscach zamieszkania w celu ustalenia spłaty zobowiązania. Jeżeli tzw. metody polubowne nie zadziałają, wówczas firmy windykacyjne przechodzą do przymusowego egzekwowania należnych im pieniędzy czyli na drogę sądową, a po uzyskaniu prawomocnych postanowień mogą także skierować sprawy do komornika. Ze względu na rosnącą ilość zadłużeń, powstaje coraz więcej firm, które trudnią się zagadnieniami jakimi jest windykacja Gdańsk jest jednym z wielu miast w Polsce, na terenie którego swoją działalność prowadzą właśnie wyżej wspomniane.

Firmy zarządzające wierzytelnościami czyli powszechnie nam znane firmy windykacyjne mogą dochodzić należność na zlecenie klientów lub skupować długi, stając się jednocześnie wierzycielami. Warto pamiętać o tym, że firmie windykacyjnej też zależy na tym, aby zadłużenie zostało spłacone na etapie polubownym, dlatego lepiej się porozumieć z jej pracownikami, aby uniknąć postępowania sądowego.