Potoczna nazwa zezwolenia na przewóz odpadów we Włoszech to licencja ALBO. Możliwe jest jej uzyskanie po dokonaniu odpowiedniego wpisu do Włoskiego Rejestru Przewoźników Ekologicznych. Wprowadzane zmiany w przepisach pozwalają przewoźnikom znacznie łatwiej wykonywać przewóz odpadów na terenie Włoch. Konieczne jest jednak dokładne zapoznanie się z obowiązującymi przepisami oraz właściwe dopełnienie formalności z tego zakresu.
Planujemy sprawny transport odpadów we Włoszech
Kwestie dotyczące przewozu odpadów we Włoszech są regulowane Dekretem z 2006 roku. Na jego podstawie został utworzony Włoski Rejestr Przewoźników Odpadów, który jest prowadzony przez Ministerstwo Środowiska, Ochrony Morza i Lądu. W przypadku zagranicznych firm, które chcą dokonać transakcji międzynarodowego przewozu odpadów we Włoszech, konieczne jest ich wpisanie w Rejestrze do kategorii 6 czyli Przewozy Międzynarodowe. Dodatkowo podstawowym warunkiem uzyskania takiego wpisu jest posiadanie przez firmę przewozową licencji wspólnotowej odnośnie międzynarodowego zarobkowego przewozu rzeczy. Zezwolenie na międzynarodowy przewóz odpadów jest wydawane na okres 5 lat. W odróżnieniu od innych krajów europejskich, uzyskanie pozwolenia na przewóz odpadów we Włoszech jest czasochłonną oraz skomplikowaną procedurą, jaka wymaga dopełnienia licznych formalności w urzędach. Jeżeli interesują nas włochy – sprawny transport odpadów musi być zgodny z obowiązującymi przepisami. Konieczne jest przede wszystkim skompletowanie dokumentacji, jaka będzie udowadniała spełnienie przez firmę transportową wszelkich wymagań, a także przetłumaczenie ich na język włoski. Długa lista wymagań postawionych zagranicznym przewoźnikom sprawia, iż chcąc uzyskać licencję ALBO warto skorzystać z pomocy specjalistów z tego zakresu. Takie firmy działają w naszym imieniu na terenie Włoch i reprezentują nas w czasie całej procedury przed urzędem. Umożliwia to również zweryfikowanie dokumentów pod kątem ich zgodności z obowiązującymi we Włoszech przepisami i ocenę szans na uzyskanie licencji.
Zgodnie z wprowadzonym w październiku 2017 roku rozporządzeniem, możliwy jest także czasowy podnajem pojazdów między firmami posiadającymi licencję ALBO. Dzięki temu firmy mogą wypożyczać sobie pojazdy na podstawie prostej umowy, jaką kierowca musi posiadać w pojeździe. Jest to bardzo korzystne rozwiązania dla firm zajmujących się specjalistycznymi przewozami, w przypadku których niezbędne są pojazdy spełniające konkretne wymagania techniczne.